شناخت‌نامه

در شناسنامه: علی حسینی نقیبی
متولد هفتم اردی‌بهشت‌ماه ۱۳۶۱، تهران
فارغ التحصیل رشته‌ی گرافیک از هنرستان صداوسیما و دانشکده‌ی شهید رجایی لاهیجان
فارغ التحصیل مدرسه‌ی کارگاهی فیلم‌نامه نویسی حوزه‌ی هنری
شروع کار حرفه‌ای مطبوعاتی از ۱۸ساله‌گی در روزنامه‌ی حیات نو و ماهنامه‌ی گزارش فیلم به عنوان منتقد فیلم و عضو هیأت تحریریه
شروع کار حرفه‌ای در سینما از ۲۳ساله‌گی با نوشتن فیلم‌نامۀ چه کسی امیر را کشت

نقدهای سینمایی نقیبی در نشریات سینمایی تخصصی چون مجله فیلم، فیلم و سینما و ماهنامۀ ۲۴ و روزنامه‌هایی چون روزنامه شرق منتشر شده که برای آنها از جشنواره‌های مختلف مطبوعاتی جوایزی نیز گرفته‌است. او در راه‌اندازی مجلات و روزنامه‌های متعددی در این یک دهه نقش داشته و در هیأت‌های داوری منتقدان در عرصه‌های مختلف نیز عضو بوده. نقیبی هم‌چنین از ابتدای دهۀ ۹۰ تا نیمۀ سال ۹۲ سخن‌گو و عضو شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران بوده و هم‌اکنون عضو پیوستۀ کانون فیلم‌نامه‌نویسان سینمای ایران است.
آخرین فعالیت‌های مطبوعاتی نقیبی عضویت در تیم‌راه‌اندازی و معاونت سردبیر روزنامه هفت صبح تا پایان سال ۹۲، راه‌اندازی و دبیری تحریریه روزنامه سینما (به سردبیری فریدون جیرانی) در سال ۱۳۹۴ و سپس سردبیری آن همراه با ماهنامه‌ی سینمایی بلیت از ۱۳۹۶ است. نقیبی در سال ۱۳۹۵ فصل اول برنامۀ سینمایی تصویری آپارات‌چی را در شبکۀ اینترنتی آپارات راه‌اندازی و سپس تاک‌شوی مستقل خودش را با نام مولن‌روژ در همین سایت راه‌اندازی کرد. او هم‌اکنون سردبیر شبکه‌ی تصویری آرت‌تاکس نیز هست.
نقیبی هم‌چنین به‌عنوان فعالیت جنبی، عکاسی هم می‌کند و در سال ۱۳۹۲ دو نمایشگاه از عکس‌های او روی دیوار رفت.

دیدگاهتان را بنویسید